Nawigacja
Open Source dla biznesu

Zimbra - wydajna pracaZimbra to oprogramowanie wspierające pracę grupową i wymianę informacji z kompletną usługą poczty elektronicznej, kalendarzem, książką adresową, udostępnianiem plików i zadaniami.

Zabbix - monitoring sieciZa pomocą Zabbixa możemy monitorować prawie każdy parametr działania serwerów lub urządzeń sieciowych. Rozwiązania dostarczone przez Zabbix swą popularność zawdzięczają kilku niezaprzeczalnym zaletom, m.in: pełnej skalowalności, wysokiej wydajności, łatwości obsługi i niskiemu kosztowi eksploatacji.
Nawigacja
Artykuły » Sieci i sieci WiFi » Budowa sieci komputerowej w Hotelu.
Budowa sieci komputerowej w Hotelu.

Budowa sieci komputerowej i WiFi w pensjonacie.

 

Założenia dotyczące funkcjonowania sieci:

 • Łącze internetowe jest dzielone pomiędzy potrzeby własne hotelu jak i gości hotelowych.
 • Bezprzewodowa sieć WiFi jest dostępna zarówno dla gości (SSID „Dworek”) jak i personelu ( SSID „Biuro” ) przy wykorzystaniu tych samych urządzeń.
 • Sieci gości hotelowych oraz biurowa są izolowane od siebie
 • Goście logują się do sieci poprzez stronę na której podają login i hasło oraz akceptują regulamin korzystania z sieci.
 • W zależności od loginu goście przynależą do określonej grupy i mają różne ograniczenia wykorzystania pasma sieci. Dzięki temu sieć biurowa ma zawsze dostęp do intrnetu.
 • Dla sieci „Biuro” żadne dodatkowe logowanie nie jest wymagane.

 • Realizacja:

  Dostęp do internetu jest realizowane za pośrednictwem routera mikrotik RB951 łączem ethernet-owym do modemu DSL.

  Zarządzalny switch 16 portowy stanowi główny trzon sieci do którego podpięte są:
  - Urządzenie mikrotik
  - TOUGHSwitch PoE PRO – switch zarządzalny POE o mocy 150W zasilający urządzenia sieci bezprzewodowej UniFi AP oraz UniFi AP Outdoor
  - komputery i urządzenia sieciowe biura, rejestratory kamer, terminale kart płatniczych.

  Separacja ruchu pomiędzy sieciami odbywa się poprzez wydzielenie osobnej sieci VLAN dla gości hotelowych.

  Jeżeli stacja zaloguje się do sieci "Dworek" przeznaczonej dla klientów jej pakiety znakowane są VLAN-ID =5 i kierowane do sieci Hotspotu. Tam następuje autentykacja i stacja uzyskuje dostęp do internetu.

  Jeżeli zaś stacja zaloguje się do sieci "Biuro" łączy się z VLAN-ID = 1 i otrzymuje dostęp do sieci biurowej pensjonatu.
  Bezprzewodową łączność z biurem można wykorzystać do przenośnego bonowania zamówień, obsługi kart płatniczych, telefonii voip wewnątrz i w obrębie budynku.

  Bezprzewodowe sieci oparte o VLAN-ach można łatwo mnożyć i wykorzystać je np do obsługi konferencji czy spotkań businessowych nie naruszając przy tym bezpieczeństwa sieci biurowej.


  Dostępne modyfikacje:
  W chwili projektowania sieci urządzenia mikrotik z wieloportowym switch-em jak np. CRS125-24G-1S-RM nie były dostępne. Korzystając z tego urządzenia możemy wyeliminować dodatkowy switch i znacząco uprościć konfigurację.

   

  Wygenerowano w sekund: 0.07 433,592 unikalne wizyty

  WojNet s.c.
  43-400 Cieszyn, ul. Mostowa 4, tel. +48 601 160 741
  NIP:548-265-57-35  Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2021 by Nick Jones.
  Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.