Zabbix 3.0 (16.02.2016)
Alexei Vladishev ogłosił wydanie Zabbix 3.0, które jest jednym z najbardziej przełomowych w historii. Są to m.in. Nowy wygląd Dashboardu, szyfrowane i uwierzytelniane połączenia demona aplikacji, prognozowanie i przewidywanie zdarzeń, monitoring zużycia procesora dla każdego procesu, wykonywanie itemów w określonym czasie, wsparcie dla większej liczby procesów eskalatorów, wymuszane uruchomienie housekeepera, obsługa uwierzytelniania SMTP, bardziej elastyczne zbiorcze oznaczanie alarmów i wiele innych.
Szyfrowane i uwierzytelniane połączenia demona aplikacji
Wiele osób długo wyczekiwało tej funkcji. W końcu mamy dostępne w pełni szyfrowane połączenia demona aplikacji z poszczególnymi komponentami: serwerem, agentami i narzędziami konsolowymi. Ma to chronić wrażliwe dane, przesyłane pomiędzy serwerem monitorującym, a naszymi maszynami. Samo szyfrowanie może zostać wyposażone w uwierzytelnianie. Czyli tylko zaufane komponenty z odpowiednimi certyfikatami lub kluczami będą mogły się komunikować z demonem. I co najważniejsze, zarówno demon, jak i agent mogą się nawzajem weryfikować. Przy kompilacji Zabbix-a należy pamiętać o dołączeniu odpowiednich bibliotek: mbed TLS (PolarSSL), GnuTLS lub OpenSSL.
Odpytywanie kluczy w określonym momencie
W końcu możemy zdefiniować wykonywanie danego itemu w określonym czasie. Możemy ustawić dzień, miesiąc, godzinę, minut lub sekundę.
Obsługa uwierzytelniania SMTP
Wcześniej Zabbix mógł wysyłać powiadomienia mailowe, jedynie po porcie 25, bez żadnego szyfrowania, czy uwierzytelniania. Od teraz jest możliwe ustawienie szyfrowania i uwierzytelniania.
Zabbix 2.0 (stary)
jest wysokiej klasy oprogramowaniem służącym do rozproszonego monitorowania serwerów oraz usług. Wydawany na licencji GPL pozwala na bezpłatne z niego korzystanie zarówno w komercyjnych jak i niekomercyjnych rozwiązaniach. Jest szeroko wykorzystywany zarówno przez korporacje jak i małe i średnie firmy. Może przynieść wielkie osczędności analizyjąc jak i w porę ostrzegając o rzeczywistych jak i potencjalnych problemach w sieci.
Zabbix 2.0 - omówienie nowej wersji systemu.
Artykuł jest skrótem z drobnymi poprawkami zaczerpniętym z serwisu http://osworld.pl, autor: Kamil Porembiński
Nowy wygląd
To co rzuca się od razu w oczy to odświeżony wygląd Frontendu. Ekran logowania, widoki oraz kolory triggerów zostały odświeżone. Frontend został dopasowany do wyświetlania na mniejszych ekranach (np. netbooki). Usprawniono działanie konfiguracji hostów poprzez dodanie dodatkowych podmenu.
Pojawiła się lepsza możliwość konfiguracji Kokpitu (Dashboard), dodano nowe ikonki do mapy sieci. Kolejną ważną zmianą jest możliwość zarządzania tłumaczeniami przez gettext.
Nowości w Zabbix 2.0
Najnowsze wydanie Zabbixa to również usprawniona jego wydajność. Aby zmniejszyć ilość zapytań do bazy danych oraz zwiększyć wydajność całego serwera pojawiły się mechanizmy cachowania danych.
Jedną z ciekawszych zmian jest usprawniony proces discovery. Zabbix Agent potrafi wykryć interfejsy sieciowe, system plików oraz interfejsy SNMP. Na tej podstawie tworzy automatycznie Triggery, Akcje oraz wykresy.
W poprzednich wersjach Zabbixa, skrypty użytkownika można było uruchamiać tylko po stronie serwera. Od wersji 2.0 pojawiła się możliwość odpalania skryptów po stronie agenta. Agent musi być odpowiednio skonfigurowany by mógł je wykonywać. Odpowiada za to parametr EnableRemoteCommands .
W panelu www pojawiły się dźwiękowe powiadomienia, które alarmują w przypadku problemów. Domyślnie zdefiniowane jest kilka typów błędów oraz przypisane zostały im dźwięki.
Inne ważniejsze zmiany to:
- dodano bezpośredni monitoring SNMP
- wsparcie dla automatycznego wybierania ikon na mapie. Ikonki ustawiane są automatycznie na podstawie typu elementu (host, urządzenie sieciowe, switch itd.)
- zmieniono nazwę profili hostów na inwentarz (host inventory). Informacje na temat sprzętu oraz wersji oprogramowania mogą być pobierane poprzez Zabbix Agenta za pomocą zdefiniowanych przez użytkownika skryptów
- dodano możliwość wykrywania hostów za pomocą HTTPS oraz Telnetu
- monitorowanie stron www może odbywać się teraz poprzez zdalne serwery proxy, co umożliwia testowanie aplikacji webowej z różnych lokalizacji
- usprawniono dodawanie i konfigurowanie zdalnych komend
- Zabbix JMX - pojawiło się natywne wsparcie dla monitorowania oprogramowania napisanego w Javie np. JBoss, WebSphere and WebLogic
- dodano nowe makra
{HOST.IP}, {HOST.DNS}, {HOST.CONN}
- do jednego hosta można dopisać wiele adresów IP i interfejsów sieciowych
- ulepszono proces eskalacji
- pojawiła się możliwość wyłączenia legend w grafach
- eksportowanie wydarzeń (Eventów) do CVSa
- dodawanie linków do map
- nowe grafiki dla map
- automatyczne mapowanie obrazków do hostów na mapach
Więcej informacji na temat nowości znajduje się w dokumentacji. pricing and more details. |